До питання визначення точності уявної густини вугілля для встановлення викидонебезпечності шахтопластів

Автор(и)

  • Є.С. Руднєв Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Київ
  • Е.М. Філатьєва
  • В.А. Попович Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Київ
  • М.І. Антощенко Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Київ

DOI:

https://doi.org/10.33216/1998-7927-2024-282-2-66-69

Ключові слова:

вугілля, уявна густина, стандартний метод, викидонебезпечність, шахтопласти, нормативна база, удосконалення

Анотація

В статті розглянуто можливість визначення уявної густини для прогнозу схильності вугільних пластів до прояву раптових викидів з використанням емпіричної залежності, яка отримана на підставі статистичної обробки показників технічного аналізу вугілля.

Методика заснована на порівняльному аналізі для кожного шахтопласта відповідності розрахункових значень уявної густини вугілля зі значеннями, які встановлені стандартним методом.

За результатами досліджень спостерігається практична відсутність кореляційної взаємозалежності між розрахунковими значеннями уявної густини та її величинами, які експериментально визначені за методикою загальноприйнятих стандартів. Це вказує на повну невідповідність точності визначення уявної густини вугілля відповідно до емпіричної залежності її значенням, встановленим стандартним методом. Близькість отриманих розрахункових значень уявної густини вугілля відповідно до емпіричних залежностей, з використанням відповідно одного показника виходу летких речовин (Vdaf) і трьох (виходу летких, вологи та виходу золи) впливаючих факторів, дає підставу аналізувати уявну густину вугілля тільки від Vdaf. В залежності від Vdaf, поліном ступеня другого порядку досить з високою тіснотою кореляційного зв’язку характеризує уявну густину вугілля визначену стандартним методом.

Достовірне визначення уявної густини вугілля можливе тільки стандартними методами, виключивши використання емпіричних залежностей із застосуванням показників технічного аналізу, що підтверджується значним середньоквадратичним відхиленням, яке перевищує в 1,5 рази точність визначення.

Вперше на підставі статистичної обробки експериментальних даних про уявну густину вугілля та показників технічного аналізу для 592 шахтопластів Донбасу та Львівсько-Волинського басейнів доведена неприпустимість використання розрахункових значень відповідно до емпіричних рівнянь для прогнозування схильності шахтопластів до раптових викидів вугілля та газу при веденні гірничих робіт.

Результати досліджень дозволяють розробити пропозиції щодо вдосконалення нормативної бази у частині прогнозу викидонебезпечності вугільних пластів.

Посилання

1. James G. Speight. Handbook of coal analysis. A JohnWiley & Sons, Inc. 2005. 240 p.

2. Каталог коллекторских свойств каменных углей иантрацитов Донецкого и Львовско-Волынскогобассейнов / Р.М. Кривицкая та ін. Макеевка-Донбасс. МакНИИ, 1985. 48 с.

3. СОУ 10.1.00174088.011-2005. Правила веденнягірничих робіт на пластах, схильних догазодинамічних явищ. [Чинний від 2005-12-01].Вид. офіц. Київ : Мінвуглепром України, 2005.224 с.

4. ISO 5072:2013 Brown coals and lignites.Determination of true relative density and apparentrelative density. International Organization for Standardization. 2013. 6 p.

5. ДСТУ 9220:2023 Паливо тверде мінеральне. Методи визначення виходу летких речовин. 2023.ДП «УкрНДНЦ».

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-15