СОЦІАЛЬНІ МОДЕЛІ ЩОДО ОСІБ З ОБМЕЖЕНИМИ ФІЗИЧНИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ: ПИТАННЯ РОЗУМІННЯ ВПЛИВУ НА ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН
Анотація
Дана стаття з’ясовує наявність соціальних моделей та їх вплив на визначення інвалідності. Стаття досліджує усі моделі інвалідності (схеми взаємовідносин у суспільстві), що сформувалися у процесі розвитку європейської цивілізації. Проаналізовано три парадигми моделей інвалідності. До того ж прослідковано періодизацію розвитку національного законодавства України, що регулювало працю та соціальне забезпечення осіб з обмеженими фізичними можливостями та виявлено три періоди впливу тієї чи іншої моделі інвалідності. У статті також встановлено, що модель інвалідності являється одним із переважаючих факторів, які визначають зміст законодавства щодо осіб з обмеженими фізичними можливостями. Крім того автор пропонує використовувати у термінології законодавства щодо осіб з обмеженими фізичними можливостями підхід змішаної парадигми, який дозволяє враховувати соціальну природу вищевказаних осіб, а не загострювати погляд тільки на біологічно-видовій основі, оскільки співвідношення соціального і біологічного в інвалідності можливе лише з позиції їх єдності у суспільстві та законодавстві.
Ключові слова: інвалід, інвалідність, особи з інвалідністю, модель інвалідності, схема взаємовідносин у суспільстві, парадигма, праця, соціальне забезпечення, взаємозв’язок, державна політика.