Формування системи організаційного забезпечення розвитку територіальних громад України: теоретичні аспекти

Автор(и)

  • Я.Ю. Білоус Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Київ
  • В.А. Василенко Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, м. Київ

DOI:

https://doi.org/10.33216/1998-7927-2024-286-6-210-216

Ключові слова:

територіальна громада, організаційна система, розвиток, місцеве самоврядування, система управління, децентралізація, управлінська діяльність

Анотація

У статті досліджуються теоретичні аспекти формування системи організаційного забезпечення розвитку територіальних громад України. В умовах глибоких суспільно-політичних змін, реформ децентралізації та викликів, спричинених повномасштабною агресією Російської Федерації, територіальні громади виступають як ключові соціальні інститути, що забезпечують сталий розвиток, громадянську активність та стійкість на місцевому рівні. Наголошено, що на сучасному етапі розвитку України територіальна громада перетворюється з адміністративно-територіальної одиниці на повноцінну організаційну систему, яка охоплює всі елементи суспільного життя та є суб’єктом соціально-економічного зростання.

Метою статті є уточнення понятійного апарату та концептуальних основ організаційного забезпечення розвитку територіальних громад, а також обґрунтування необхідності системного підходу до побудови ефективних моделей управління на рівні громад. Проаналізовано наукові підходи до трактування понять «громада», «розвиток», «організаційна система» та «система управління». Територіальна громада має розглядатися як складна, динамічна, відкрита, структурована система, в якій взаємодіють різні суб’єкти: органи місцевого самоврядування, громадяни, бізнес, громадські організації та інші інститути. Такий системний підхід дозволяє краще зрозуміти механізми її функціонування, адаптації до змін та можливості для стратегічного планування.

З огляду на це, організаційне забезпечення розвитку територіальної громади трактується як управлінська діяльність, спрямована на створення умов для кількісних та якісних позитивних змін у життєдіяльності громади. У статті також підкреслено важливість формування ефективної системи управління, яка враховує потреби мешканців, ресурсний потенціал території та вимоги сучасного глобального середовища.

Запропоновано системну модель територіальної громади як організаційної системи, в основі якої лежить ієрархічна структура управління, цілісність, відкритість, взаємозв’язок усіх елементів та спрямованість на сталий розвиток. Така модель дозволяє ефективно реалізовувати державну політику на місцях, посилювати локальну демократію та підвищувати якість життя населення. У роботі сформульовано уточнене визначення поняття «організаційного забезпечення розвитку територіальних громад», що враховує складність і багатокомпонентність процесів розвитку на місцевому рівні.

Посилання

1. Батанов О. В. Територіальна громада – первинний суб’єкт муніципальної влади в Україні. Муніципальна влада в Україні: проблеми теорії та практики : монографія / відп. ред. М. О. Баймуратов. К. : Юридична думка, 2010. 299 с.

2. Орзіх М. П. Самоврядні території в системі державного устрою України. Місцеве та регіональне самоврядування України. Київ, 1993. Вип. 1-2. С. 61.

3. Кравченко В. І. Місцеві фінанси України : навч. посіб. Київ : Знання, 1999. 487 с.

4. Саханенко С. Є. Політичне управління містом в умовах самоврядування : монографія. Одеса : ОФ УАДУ, 2001. 380 с.

5. Біль М. М., Лещух І. В., Попадинець Н. М. Наукові засади дослідження ендогенного потенціалу територіальних громад. Інфраструктура ринку. Вип. 26. 2018. С. 267-274.

6. Врублевський О., Артеменко В. Територіальна реформа: від моделювання до реалізації. Інформаційні матеріали для Хмельницької області. К. : ІКЦ "Леста", 2006. 88 с.

7. Куц Ю. О., Решевець О. В. Територіальна громада: управління розвитком : монографія / за заг. ред. Ю. О. Куца. Харків : Вид-во "Константа", 2013. 540 с.

8. Бобровська О. Ю., Шумік І. В. Корпоративне управління соціальним розвитком територіальних громад : монографія. Дніпропетровськ : ДРІДУ НАДУ, 2014. 232 с.

9. Кравченко Т. А. Територіальна громада як первинний суб’єкт місцевого самоврядування: аналіз сучасних наукових досліджень в Україні. Держава та регіони. Серія: Державне управління. 2015. № 1(49). С. 68-75.

10. Community Development Technical Assistance. Handbook. Community Development Programs. Rural Development, 2005. 54 р.

11. Платонова О. Економічні системи та їх трансформація. Світова економіка та міжнародні відносини. 1998. № 7. С. 23.

12. Михненко А. М., Бакуменко В. Д., Борисевич С. О. Сучасні інноваційні підходи до управління суспільним розвитком. Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні : матеріали науково-практичної конференції / за заг. ред. О. Ю. Оболенського, В. М. Князєва. К. : Вид-во НАДУ, 2006. Т. 1. С. 342-344.

13. Копилова Н. А. Основні стратегії соціального розвитку. Теорія та практика державного управління. Харків : Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр". 2010. № 1. С. 140-147.

14. Семигіна Т. Модель соціального планування на місцевому рівні. Наукові записки НаУКМА. Т. 59 : Педагогічні, психологічні науки та соціальна робота. №13. 2006. С. 61-67.

15. Система економічної безпеки: держава, регіон, підприємство: в 3 т. / за заг. ред. Г. В. Козаченко. Луганськ: "Елтон-2", 2010. Т. 1. 282 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-10