ҐЕНЕЗА КОНЦЕПЦІЙ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ
DOI:
https://doi.org/10.33216/2218-5461-2022-43-1-118-126Анотація
Децентралізація є складним поняттям, що включає такі аспекти як адміністративно-територіальний устрій держави, система органів публічної адміністрації та розподіл між ними функ-цій, повноважень та фінансових ресурсів. Існуючі сьогодні концепції децентралізації публічної влади є своєрідним результатом боротьби протиріч філософських, політичних, економічних поглядів. У роботі здійснюється аналіз ґенези ідеї децентралізації в європейській політико-правовій традиції, досліджу-ється поняття «децентралізація» з позицій історіографії та методології формування публічної влади, проводитися узагальнення основних сучасних концепцій децентралізації влади; аналізується вплив проце-сів глобалізації на децентралізацію публічної влади. Дослідження базується на правовому аналізі значен-ня та форм запровадження стандартів Європейської хартії місцевого самоврядування.
У роботі зроблено висновок щодо необхідності вивчення досвіду держав з високим рівнем децен-тралізації. Визначено, що формування демократичних інститутів у галузі розвитку місцевого самовря-дування може бути цікавим для України з урахуванням особливостей регіонального розвитку та розви-тком муніципально-цивільного партнерства. Наголошено на важливості проведення досліджень адміні-стративних аспектів децентралізації, як способу формування публічної влади та ефективного розподілу повноважень управлінського характеру.
Ключові слова: децентралізація, концепція, ґенезис, демократія, місцеве самоврядування, публічна влада, управління, адміністративна децентралізація, фінансова децентралізація, деконцентрація, делегування.