АНАЛІЗ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ У СПРАВАХ ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ МОБІНГУ ЯК ПІДСТАВИ ДЛЯ ПРИТЯГНЕННЯ ДО ДИСЦИПЛІНАРНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ КЕРІВНИКА ПІДПРИЄМСТВА, УСТАНОВИ, ОРГАНІЗАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.33216/2218-5461/2023-46-2-48-57Анотація
У статті на основі аналізу змін до трудового законодавства та судової практики досліджується можливість встановлення факту мобінгу як підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника підприємства, установи, організації. З метою адаптації вітчизняного трудового законодавства до стандартів європейського трудового права в період входження нашої держави до європейської спільноти останнім часом почалося активне реформування трудового законодавства. 16 листопада 2022 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)». Цим Законом внесені зміни до Кодексу законів про працю, Закону України «Про колективні договори та угоди». Метою статті є аналіз судової практики у справах щодо встановлення факту мобінгу та визначення особливостей притягнення до дисциплінарної відповідальності за вчинення або невжиття заходів щодо запобігання мобінгу керівника підприємства, установи, організації. В сучасних умовах існують реальні проблеми фактичної реалізації новел через недосконалість нормативного закріплення та особливості ментальності наших працівників та роботодавців. Аналіз судової практики свідчить про складність встановлення факту мобінгу, і через це і підстави дисциплінарної відповідальності. Окремі розглянуті справи дають підстави говорити, що працівники переслідують інші цілі, ніж захист від мобінгу: залишитися на роботі при скорочені посади або отримати відшкодування моральної шкоди у надзвичайно великому розмірі. Звільнення керівника підприємства, установи, організації за вчинення мобінгу або невжиття заходів щодо запобігання мобінгу є дисциплінарним звільненням, основоположним для якого є судове рішення про факт встановлення мобінгу, що набрало законної сили.
Ключові слова: мобінг, дисциплінарне звільнення, судова практика, склад дисциплінарного проступку, форми економічного та психологічного тиску.