ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КУЛЬТУРИ СТУДЕНТІВ В ІНЖЕНЕРНІЙ ОСВІТІ
DOI:
https://doi.org/10.33216/2220-6310-2021-101-2_1-83-93Ключові слова:
інформація, інформаційна культура, професійна підготовка, майбутній інженер, методологічні підходиАнотація
У статті зосереджено увагу на важливості інформаційної культури як невід’ємної частини професійної культури інженерів, що впливає на якість та безпеку інженерних рішень. Визначено основні два підходи до визначення поняття «інформаційна культура», які включають інформаційний підхід, коли інформаційна культура зводиться до поняття комп’ютерної чи інформаційної грамотності та культурологічний підхід, коли поняття «інформаційна культура» розглядається як спосіб людського життя в інформаційному суспільстві. Розвиток інформаційної культури виступає як процес гармонізації внутрішнього світу людини в процесі отримання соціально значущої інформації.
Виділено основні компоненти інформаційної культури інженерів, зокрема: грамотність та компетентність у розумінні суті інформаційних процесів та взаємозв’язків, гуманістично орієнтована інформаційно-ціннісно-семантична сфера, розвинена інформаційна рефлексія, креативність в інформаційній поведінці та соціально-інформаційній діяльності.
Спираючись на широке розуміння інформаційної культури як якісної характеристики життя фахівця з точки зору отримання, передачі, зберігання та використання інформації, де загальнолюдські моральні цінності є головним пріоритетом, запропоновані основні методологічні підходи до формування інформаційної культури майбутніх інженерів, а саме: системний, особистісний, діяльнісний, інтегративний, культурологічний, аксіологічний та рефлексивний підходи. Процес формування інформаційної культури майбутніх інженерів у процесі професійної підготовки у вищих навчальних закладах буде ефективним за умови, що він базується на обґрунтованих методологічних підходах.