СОЦІАЛЬНИЙ СТАТУС ЯПОНСЬКОГО ВЧИТЕЛЯ ТА ВПЛИВ ОСОБИСТОСТІ ВЧИТЕЛЯ НА МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ УЧНІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33216/2220-6310-2022-103-1-17-23

Ключові слова:

система освіти в Японії, моральне виховання, духовне виховання, роль вчителя, взаємодія педагога та суспільства, професіоналізм японського вчителя, моральний розвиток особистості

Анотація

У всі періоди японської історії, особливо в її переломні моменти, освіта відігравала вирішальну роль. Високий рівень освіти всіх верств населення на кожному етапі історичного розвитку Японії був однією з найважливіших причин швидких темпів модернізації країни. Освіта – одна з базових складових «японського дива», висока суспільно-політична активність населення – належить до незмінних духовних цінностей народу цієї держави.

Японія – єдина країна, де моральне виховання є обов’язковим предметом шкільної програми протягом усього періоду навчання.

Важливим інструментом у процесі морального виховання є моральна модель вчителя (сенсея). Учитель у японській школі – це не тільки носій знань, а й вихователь, наставник, помічник і приклад високої моральності. Для японського вчителя не буває слабких і сильних учнів, слабкі діти займаються за тією ж програмою, тільки в повільному темпі. У моральному плані до японського вчителя пред'являються високі вимоги (він навіть здає іспит на моральність), оскільки йому довіряють головне багатство країни – дітей – майбутнє нації.

У Японії особлива увага приділяється підготовці вчителів морального виховання. Усі майбутні вчителі, незалежно від спеціалізації, вивчають два обов’язкових курси – «Мораль» та методику її викладання.

Майже всі університети та інститути Японії мають систему підготовки вчителів. Крім того, завдяки теорії «відкритої системи підготовки вчителів» можлива перепідготовка фахівців інших професій (інженерів, економістів, юристів) для роботи в навчальних закладах.

Японські вчителі протистоять будь-якій формі диференціації дітей за здібностями, вважаючи, що така практика може зашкодити їхній душі, демонструючи нерівність у сфері освіти.

Завданням середньої загальноосвітньої школи є забезпечення учнями всіх умов для засвоєння нормативних моделей поведінки, мислення та успішного становлення в суспільстві.

Біографії авторів

Галина Антонова, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Антонова Галина Альбертівна – старший викладач кафедри іноземних мов та мовної комунікації Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (м. Київ, Україна). Е-mail: antonova.snu@gmail.com

Тетяна Cолопова, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Cолопова Тетяна Григорівна – старший викладач кафедри іноземних мов та професійної комунікації Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля (м. Київ, Україна). Е-mail: shousin2@gmail.com

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-10-11