СОЦІАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР ОСОБИСТОСТІ ЯК УМОВА ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.33216/2220-6310-2021-102-3-224-235Ключові слова:
здоровий спосіб життя, цінності, соціальний характер особистості, здоров’яАнотація
У статті узагальнені погляди сучасних педагогів відносно соціального характеру особистості як умови формування здорового способу життя. При найрізноманітніших підходах до визначення «здоров’я людини» науковці єдині в думці, що одна з ознак даного стану – гармонійна єдність біологічних і соціальних якостей, обумовлених взаємодією генотипу і середовища, тобто здоров’я людини – це завжди індивідуальний спосіб життя, що відповідає певній психофізичній конституції людини, її стилю, способу життя (поведінки), її вихованню (культурі). Не менш важливе значення, з нашої точки зору, має «творча сила» (А. Адлер) – творча активність, спрямована на формування культури здоров’я. Отже, соціальний характер особистості є одним із ключових компонентів у формуванні здорового способу життя.
Використання особистісного підходу в навчанні передбачає врахування всієї складності особистості дитини, історії розвитку і всіх її індивідуальних особливостей. Реалізація такого підходу в навчанні передбачає розвиток особистісно значимого відношення до предмету вивчення, яке здійснюється шляхом перетворення зовні заданої інформації в особистісно значиму, ціннісну і актуальну для кожного учня.
Практична реалізація ідеї активного формування особистості можлива лише в умовах інтеграції процесів навчання, виховання, розвитку та власного становлення кожного учня. Одним з лімітуючих факторів при цьому є здоров’я. Отже, зовнішні сили (зусилля освітян) та власні ресурси мають бути спрямовані на збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я.