Втілення ключових компетенцій педагога-коучав педагогічній діяльності В. Сухомлинського
DOI:
https://doi.org/10.33216/2220-6310/2024-110-3-63-71Ключові слова:
В. Сухомлинський, педагогічна діяльність, педагог-коуч, ключові компетенції педагога-коуча, коучинговий стиль мислення, культура мислення педагога, запитання, добування знаньАнотація
У статті показано коучинговий стиль мислення і педагогічної діяльності В. Сухомлинського, адже він базується на тренуванні мислення, усвідомлення і головним його інструментом є запитання. Обґрунтовано думку про втілення ключових коучингових компетенцій в педагогічній діяльності В. Сухомлинського, зокрема таких: демонструє етичну педагогічну практику; втілює коучинговий світогляд; плекає довіру та безпеку; підтримує присутність; слухає активно; пробуджує усвідомлення; сприяє навчанню та зростанню учня.
Доведено, що коучинговий підхід В. Сухомлинського до освітнього процесу проявляється у його розумінні суті навчання. В. Сухомлинський бачив майстерність педагога в тому, щоб не давати учневі готові знання, а вчити їх добувати: відкривати істину, відповідати на запитання, пригадувати те, що вже є у «коморі свідомості». Щоб здійснювати навчання в коучинговому стилі, необхідно підвищувати рівень культури мислення вчителів.
Проілюстровано думку про те, що основні принципи педагогічної системи В. Сухомлинського узгоджуються з головними принципами коучингової взаємодії, а вимоги В. Сухомлинського до особистості педагога, по суті, є вимогами до педагога-коуча.
Показано, що турбота про емоційне благополуччя вихованців, розуміння самоцінності дитинства і визнання дитини вищою цінністю, любов до дитини і вміння розкрити її інтелектуальний, творчий потенціал на засадах природовідповідності, гуманне спілкування, індивідуальні бесіди з учнями – ці коучингові підходи, які втілював визнаний класик педагогічної думки ХХ ст. В.О. Сухомлинський, і сьогодні є найважливішими умовами створення сприятливого для успішного навчання і гармонійного розвитку дитини освітнього середовища.