Особливості організації освітнього процесу в початковій школі з формування духовно-практичної позиції у здобувачів освіти
DOI:
https://doi.org/10.33216/2220-6310/2024-110-3-106-115Ключові слова:
освітній процес, здобувачі освіти, духовність, духовно-практична позиція, інтеграція, цінностіАнотація
Стаття присвячена актуальній проблемі сучасного освітнього закладу – формуванню основ духовності та духовно-практичної позиції здобувачів освіти, що є необхідною невід’ємною складовою системи освіти України. У роботі акцентовано увагу на важливості інтеграції моральних та духовних компонентів у зміст освіти. Також в статті розглядається питання про створення освітнього середовища, яке могло б впливати на розвиток основ духовності та духовно-практичної позиції здобувача освіти початкової школи. Особлива увага приділена розвитку духовної компетентності здобувачів освіти, що є важливою складовою Нової української школи (НУШ) та сучасної педагогіки. Духовна компетентність є важливою складовою життєвої компетентності, яка включає в себе виховання моральних і духовних якостей, формування вміння орієнтуватися в складних життєвих ситуаціях. У зв’язку із цим, стаття спрямована на виявлення інноваційних підходів до організації освітнього простору в початковій школі.
У роботі представлена модель інтеграції християнських цінностей у шкільні предмети. Така інтеграція передбачає дивитися з погляду Божих перспектив та намірів щодо людського життя на освітні цілі та зміст свого навчального предмету, на взаємини у шкільному співтоваристві. Завдяки такій інтеграції відбувається залучення учнів до християнського образу мислення у навчанні, а педагогічна діяльність заохочує до розуміння християнських чеснот та відповідних дій. Основними методами дослідження є методи аналізу і синтезу. Таким чином, стаття пропонує нові підходи до організації освітнього процесу з виховання духовно-практичної позиції учнів початкової школи, які включають інтеграцію християнських цінностей в освітній процес та підкреслюють важливість створення сприятливого освітнього середовища для формування духовно зрілих особистостей, здатних діяти відповідно до моральних принципів у швидко змінюваному світі. Матеріали статті можуть бути корисними для вчителів з інтеграції духовних цінностей в навчальні предмети.