ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ І ДУХОВНІСТЬ: ВИКЛИКИ І ЗАГРОЗИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33216/2220-6310/2024-109-2-77-86

Ключові слова:

штучний інтелект, духовність, загрози і виклики, етика і мораль, екзестенційні питання

Анотація

Статтю присвячено можливим загрозам і викликам, які штучний інтелект (ШІ) може створити для людської духовності. Робота починається з визначення духовності як невід’ємної складової життя людей, яка формує їхні цінності, переконання та поведінку, забезпечує основу для розуміння взаємозв’язку всіх істот і Всесвіту з чимось величнішим, ніж вони самі, пропонуючи розраду під час кризи та відчуття мети, приналежності та внутрішнього миру. Проте ШІ, який є новаторською розробкою в галузі технологій, може призвести до серйозних змін у тому, як люди вірять, сприймають себе та своє місце в цьому світі, а також шукають сенс і мету свого життя. ШІ може спричинити дезінформацію та спотворення отриманих даних. Люди можуть помилково сприймати ШІ як всемогутнє джерело знань або вважати, що нічого величнішого і більшого взагалі немає, оскільки технологія може дати відповіді на всі їхні запитання. Приниження людської гідності та зневажливе ставлення до людей, стирання межі між життям людини та діяльністю ШІ (включаючи питання прав, обов’язків, свободи, прийняття рішень тощо), морально-етичні проблеми, пов’язані зі сприйняттям ШІ як живої істоти викликає все більше занепокоєння світових технологів, філософів, антропологів і теологів, які намагаються знайти якісь способи контролювати швидке поширення та одержимість людей ШІ.

Автор описує 4 основні проблеми, пов’язані з впливом ШІ на духовність, а саме зниження концентрації і уваги; зникнення безкорисливості, почуттів відданості або прихильності; недостатність знань про пізнання та аналіз себе. Крім того, у статті наводяться деякі аналогії та відмінності між пристроями, керованими ШІ, та духовними істотами. Нарешті, автор робить висновок, що ми повинні брати на себе відповідальність за своє життя і відповідно реагувати на те, що з нами відбувається, щоб не дозволити ШІ керувати нашим життям і духовним досвідом.

Біографія автора

Альона Коваленко, Національний університет «Києво-Могилянська Академія»

Коваленко Альона Юріївна – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри англійської мови Національного університету «Києво-Могилянська Академія» (м. Київ, Україна). E-mail: al.kovalenko@ukma.edu.ua

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-25